Ukraina shpreson në përjashtimin e Rusisë nga OKB-ja

Përfaqësuesi i Përhershëm i Ukrainës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Sergiy Kyslytsya ka kërkuar përjashtimin e Rusisë nga organizata duke kujtuar faktin se Federata ruse nuk ishte ndër nënshkrueset e OKB-së dhe as anëtare e organizatës.

Kyslytsya ka thënë se shpreson që OKB do të vazhdojë të mos e vë veten në pozicion të sikletshëm.

“Në prag të përvjetorit të themelimit të Konferencës së OKB-së në San Francisko, është e rëndësishme të kujtojmë se Federata Ruse nuk ishte ndër nënshkruesit e Kartës së OKB-së dhe nuk është një anëtare themeluese e OKB-së.

Shpresojmë se Sekretariati i OKB-së do të vazhdojë mos ta vë veten në pozicion të sikletshëm”, ka shkruar ai në Twitter. 

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...