Presidenti kinez përsërit kundërshtimin e sanksioneve ndaj Rusisë

Presidenti kinez Xi Jinping ka ritheksuar kundërshtimin e Pekinit ndaj sanksioneve të tilla si ato të vendosura nga vendet perëndimore ndaj Rusisë.

Duke iu drejtuar një forumi ekonomik rajonal, Xi tha se Kina ishte kundër juridiksionit të krahut të gjatë dhe se taktikat e presionit ekstrem dhe ndërprerjes së furnizimeve nuk do të funksiononin.

Pekini ka refuzuar të dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

Ai është zotuar të vazhdojë marrëdhëniet normale tregtare me atë që e përshkruan si partnerin e tij gjithëpërfshirës strategjik.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...