“Nuk guxon të kalojë as edhe një mizë”/ Ministri rus i mbrojtjes i thotë Putinit se Mariupol është ‘çliruar’

Më herët  u raportua se Presidenti Vladimir Putin kishte urdhëruar ushtrinë ruse të anulonte planet për të sulmuar fabrikën e çelikut në Mariupol, ku janë strehuar trupat e fundit ukrainase.

Tani, janë shfaqur pamjet e takimit të mbajtur midis ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe liderit rus, në të cilin Putin tha se donte që centrali të bllokohej në mënyrë të sigurt në mënyrë që të mos kalonte as “një mizë”.

Gjatë takimit të tyre televiziv, z. Shoigu tha se fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol ishte “bllokuar në mënyrë të sigurt” ndërsa pjesa tjetër e qytetit port ishte “çliruar”.

Z. Shoigu vazhdoi duke thënë se forcat ruse “morën çdo masë paraprake për të shpëtuar jetë civilësh” dhe “nacionalistët e mbetur” tani fshiheshin në fabrikën e çelikut.

Pas përditësimit, udhëheqësi rus u bëri thirrje forcave ukrainase që të “ulin armët” përpara se të përshëndesin një “sukses” veprimin ushtarak në qytetin e rrethuar.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...