Katër gjëra të vogla që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës

Përfshirja e një rutine ushtrimesh në jetën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme, por nuk është e vetmja.

Nëse keni dashur gjithmonë të përmirësoni shëndetin e zemrës duke bërë gjëra të vogla e të thjeshta çdo ditë, mundeni!

Tani që hulumtimi i Johns Hopkins zbuloi se shmangia e sëmundjeve të zemrës ul rrezikun e komplikimeve të COVID-19 deri në 80 për qind. Këtu janë disa sekrete pa djersitje që mbrojnë zemrën tuaj.

Hani pak si një fëmijë

Lyerja me gjalpë kikiriku në mollë ose selino nuk është vetëm për fëmijët. Në një studim të Harvardit, të rriturit që shijonin pesë lugë gjelle nga ​​kremi çdo javë ulnin rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 44 për qind. Të mirat shkojnë për yndyrat e shëndetshme të pangopura në kikirikë, të cilat mëlçia juaj i përdor për të bërë kolesterolin “të mirë” HDL që i mban arteriet të pastra.

Qeshni së bashku

Dëgjo dikë tjetër që qesh dhe nuk mund të mos bashkohesh? Ky është një lajm i mirë pasi kërkimet norvegjeze zbulojnë se duke bërë këtë ju bën deri në 73 për qind më pak gjasa të vuani nga sëmundje fatale të zemrës. Ekspertët shpjegojnë se e qeshura çliron oksid nitrik në enët e gjakut, i cili i zgjeron ato dhe heq presionin nga zemra. Për videot e njerëzve që qeshin, të cilat garantohen se do t’ju bëjnë një zhurmë, kërkoni “nuk mund të ndalem së qeshuri” në YouTube.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...