Juristja zbulon arsyen: Nuk do të doja që shqiptarët të kishin një presidente femër

Juristja Brizida Gjikondi ka folur në lidhje me presidentin e ri të Shqipërisë, teksa tha se nuk do donte të ishte një grua.

Ajo tha se gratë në politikë janë të zgjedhur nga burra dhe se në fenomenin shoqëron nuk është se pozita e tyre ka ndihmuar, pasi dhuna në familje është rritur dhe nuk është ulur.

“Me 21 prill 2008 u ndryshua Kushtetuta nga Rama-Berisha. Nuk mund te vijohet me bojkote, opozita duhet të sjelle emra. Nuk do të doja që shqiptarët të kishin një figurë politike për president, dhe jo femer.

Kemi shumë ministra femra që janë të zgjedhura nga një burrë. Burrat zgjedhin njëri-tjetrit. Nëse ky emancipim ta ka marrë, se pot ë ishte aq efikast do ishte ulur dhuna në familje. Dhuna është rritur. Kështu e kuptoj emancipimin.

Jo të keni postin tuaj, mund të bëni një punë administrative, por unë shikoj reflektimin real të politikës. Kjo është qasja ime”, tha ajo për “Topstory”.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...