Si ka ndryshuar agresioni i Rusisë në Ukrainë?

Ndërsa lufta në Ukrainë hyn në ditën e saj të 56-të, këto harta më poshtë detajojnë se si zonat e Ukrainës nën kontrollin rus kanë ndryshuar në mes të betejës në vazhdim.

Në ditën e 20 të luftës, trupat e Kremlinit kishin krijuar një bastion mbi zona të mëdha të Ukrainës veriore pranë Sumy dhe Chernihiv.

Trupat po përparonin gjithashtu drejt Kievit në një përpjekje për të kapur kryeqytetin, duke marrë gjithashtu kontrollin e pjesëve të krahut lindor, raporton skynews.

Tani, në ditën e 56-të, trupat ruse janë tërhequr nga veriu pasi u përballën me kundërsulme të forta ukrainase në rajon.

Forcat ukrainase në Mykolaiv kanë qenë gjithashtu në gjendje të largojnë trupat e Kremlinit pavarësisht përparimeve.

Informacioni i fundit i mbledhur nga terreni tregon gjithashtu se forcat ruse tani kanë marrë nën kontroll një sipërfaqe më të madhe toke përgjatë krahut lindor të Ukrainës, duke përparuar gjithashtu në Kherson dhe Dnipro.

Të dyja hartat tregojnë gjithashtu se trupat ruse kanë arritur të ruajnë bastionin e tyre mbi qytetet e rrethuara të Mariupol dhe Melitopol në jug.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe sot me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se deri më tani kanë vrarë mbi 20 mijë ushtarë rusë dhe kanë shkatërruar qindra tanke dhe mbi 100 aeroplanë luftarakë të Rusisë. /Telegrafi/

Të fundit

Brenda një viti 1608 viktima të dhunës në familje

Shkup,1608 viktima të dhunës në familje janë regjistruar vitin...

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...