Shumë herët për të thënë nëse evakuimi i Mariupolit do të funksionojë

Është shumë herët të thuhet nëse korridori humanitar i rënë dakord për evakuimin e civilëve nga Mariupol do të jetë i suksesshëm, tha për BBC nënkryetari i bashkisë Sergei Orlov, përcjell Bota sot.

Ai thotë se Ukraina është gati dhe po pret me autobusët për të evakuuar njerëzit në territorin e kontrolluar ukrainas, por qyteti është “plotësisht pa energji elektrike – pa telefona celularë”, kështu që është shumë e vështirë të ndërgjegjësohen njerëzit për përpjekjet e evakuimit.

Rusia nuk ka dhënë konfirmim se ata u kanë bërë të ditur trupave të tyre gjerësisht nga brenda se ata po planifikojnë të evakuojnë civilët, “gjithçka që morëm është mundësia”, thotë Orlov.

Ai thotë se nuk u beson rusëve që të bëjnë një kalim të sigurt për civilët, por “kush e di, ndoshta kjo do të jetë hera e parë që krijohet një korridor i tillë”.

Rreth 90% e ndërtesave në Mariupol janë dëmtuar nga granatimet dhe 40-45% e infrastrukturës së qyteteve është shkatërruar plotësisht dhe nuk mund të riparohet, shton ai.

Ai thotë se është “absolutisht i sigurt se ushtarët ukrainas nuk do të dorëzohen” duke shtuar se ka qindra familje që jetojnë në zonën përreth fabrikës së çelikut Azovstal, të cilët po vuajnë nga sulmet ajrore dhe granatimet e vazhdueshme.

Të fundit

‘Do hyjmë në grevë urie’, Luçiano Boçi: Të na japin logon e PD-së

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi, tha se nëse gjykata...

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...