Kush janë luftëtarët që kanë mbetur në Mariupol?

Punishtja e hekurit dhe çelikut Azovstal – një fabrikë masive prej katër miljesh katrore – është bërë bastioni i fundit i rezistencës ukrainase në Mariupol.

Një komandant detar në bastion lëshoi ​​një video-mesazh në orët e para të mëngjesit të së mërkurës duke thënë se njerëzve të tij mund të kenë mbetur vetëm disa orë, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Maj Serhiy Volyna tha se trupat e tij nuk do të dorëzoheshin, por ai u lut për ndihmë ndërkombëtare për 500 ushtarët e plagosur dhe qindra gra dhe fëmijë që ai tha se ishin fshehur me ta në fabrikën e çelikut.

Majori Volina është komandant i Brigadës së 36-të të Marinës. Javën e kaluar Rusia tha se 1026 ushtarë nga ajo njësi, përfshirë 162 oficerë, ishin dorëzuar në Mariupol.

Britanikët Aiden Aslin dhe Shaun Pinner, të cilët kishin mbrojtur Mariupolin dhe u kapën nga forcat ruse javën e kaluar, ishin anëtarë të brigadës.

Njësia tjetër në fabrikën e çelikut në Brigadën Azov, e quajtur sipas Detit të Azov që lidh Mariupolin me pjesën tjetër të Detit të Zi.

Azov është një milici e krijuar nga nacionalistët e ekstremit të djathtë që më vonë u përfshi në Gardën Kombëtare të Ukrainës. Numri i tyre u vlerësua në rreth 900.

Marinsat u bashkuan me Azov në Mariupol javën e kaluar. Është e paqartë se sa trupa ukrainase kanë mbetur në uzinë.

Të martën, Azov postoi në Telegram: “Ne do të luftojmë, do të përdorim çdo gëzhojë që na mbetet, por i bëjmë thirrje atdheut të shpëtojë civilët, të plagosurit dhe të marrë trupat”.

Të fundit

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...