Misteri i vrasjes/ Miku i Putinit gjendet i vdekur bashkë me gruan shtatzënë dhe vajzën – ja dyshimet e para

Vladislav Avayev, 51 vjeç, u gjet i vdekur së bashku me gruan e tij Yelena, 47 vjeç dhe vajzën e tij 13-vjeçare Maria në shtëpinë e tyre në kryeqytetin rus.

Avayev ishte më parë nënkryetar i Gazprombank, banka e tretë më e madhe e Rusisë dhe një nga kanalet kryesore për pagesat për naftën dhe gazin rus.

Ajo është goditur me sanksione nga një numër i madh i shteteve perëndimore në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, duke përfshirë edhe Britaninë e Madhe muajin e kaluar.

Agjencia shtetërore ruse e medias TASS raportoi të hënën se trupat e tre personave, përfshirë një vajzë, u zbuluan në një ndërtesë në Universitetsky Prospekt, një rrugë në jugperëndim të Moskës.

Zëdhënësja e policisë Yulia Ivanova tha për TASS se trupat u zbuluan nga vajza e madhe e Avayev, Anastasia, 26 vjeç, pasi dëgjuan se as shoferi i familjes dhe as dado nuk mund të kalonin në telefon.

Image

Bankieri rus Vladislav Avayev u gjet i vdekur së bashku me familjen e tij

Ajo pretendoi se dera ishte e mbyllur nga brenda.

Vajza zbuloi trupat brenda banesës së tyre luksoze, së bashku me gjithsej 13 armë të ndryshme.

Një burim nga forcat e rendit tha se në dorën e Avajevit u gjet një armë dhe se ata besojnë se ishte një rast vrasje-vetëvrasjeje.

Image

Ish-zyrtari i Kremlinit dyshohet se vrau gruan e tij Yelena, në foto, dhe vajzën e tyre

Nuk është raportuar se sa të shtëna janë shkrepur apo rrethanat e sakta pas vdekjes së tyre.

Informacione të pakonfirmuara kanë qarkulluar në internet se familja mund të ketë qenë duke përjetuar një krizë financiare.

Image

Trupat u zbuluan nga vajza e Avayev, Anastasia, 26 vjeç

Një burim tjetër pretendon se Azayev vrau familjen e tij pasi zbuloi se gruaja e tij ishte 5 muajshe shtatzënë me fëmijën e dikujt tjetër, megjithëse kjo nuk është vërtetuar.

Një fqinje e familjes, Kristina, tha: “Dëgjova tre të shtëna dhe të bërtitura, një grua po bërtiste.

Pastaj u qëlluan edhe dy të shtëna. Askush tjetër nuk po bërtiste. Pashë nga dritarja – mendova se ishte fishekzjarre.

Doli që nuk ishin, nëna ime më tha se ishin padyshim të shtëna me armë zjarri”.

Avayev thuhet se kishte punuar për Gazprombank për shumë vite përpara se të vendoste të largohej papritur për arsye të panjohura kohët e fundit.

Analistja e Kremlinit Olga Lautman tha se Avajev më parë ka punuar në administratën presidenciale të Putinit, si dhe në parlament.

Përveç punës së tij, ai ishte edhe drejtor i përgjithshëm i kompanisë RTK, një firmë kërkimore dhe zhvillimore shkencore dhe themelues i LLC Carbonics, një kompani ndërtimore.

Image

Avayev kishte lidhje të ngushta me Vladimir Putin

Nuk dihet se sa kohë ai dhe gruaja e tij kanë qenë bashkë, por besohet se kanë pasur dy fëmijë.

“Sipas versionit paraprak, Avayev vrau gruan dhe vajzën e tij dhe kreu vetëvrasje,” tha burimi i agjencisë ligjore, duke shtuar se një konflikt në familje mund të qëndronte pas vrasjes.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...