Medvedev: Rusia duhet të përgatitet për veprime agresive nga NATO

Një zyrtar i lartë rus ka thënë se Moska duhet të përgatitet për veprime të mundshme agresive nga NATO, raportoi agjencia ruse e lajmeve TASS.

Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, citohet të ketë thënë se përforcimi i kufijve të saj me Rusinë nga aleanca ushtarake nuk ishte më një figurë fjalësh, shkruan Sky News, transmeton “Bota sot”.

Javën e kaluar ai paralajmëroi NATO-n se nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen aleancës, Rusia do të vendoste armë bërthamore dhe raketa hipersonike në një enklavë evropiane.

Përpara se të fillonte pushtimin e saj, Rusia kërkoi që aleanca të pranonte të ndalonte çdo zgjerim të ardhshëm, por lufta ka çuar në vendosjen e më shumë forcave të NATO-s në krahun e saj lindor.

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...