​Cilat vitamina duhet t’i marrim çdo ditë?

Një dietë pa vlera ushqyese mund të shkaktojë mungesë vitaminash, e cila mund të çojë në probleme të tilla si gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, shikimi i dobët gjatë natës, plagët në gojë etj.

Marrja e vitaminave mund t’i japë trupit tonë stimulin që i nevojitet për të funksionuar dhe ruajtur shëndetin.

Këto janë vitaminat që duhet t’i marrim çdo ditë.

Vitamina A

Luan një rol në ruajtjen e shikimit dhe lëkurës së shëndetshme. Është gjithashtu e nevojshme për funksionimin e duhur dhe ruajtjen e shëndetit të kockave. Përveç kësaj, ndihmon në parandalimin e infeksioneve dhe shërimin e plagëve.

Ju do të plotësoni nevojat tuaja ditore duke ngrënë karota, patate të ëmbla, spinaq, lakër jeshile, brokoli, pjepër, mango, kajsi, pjeshkë, papaja dhe domate. Nëse nuk hani mjaftueshëm nga këto ushqime, duhet të merrni vitaminën A si një shtesë diete.

Vitamina B6

Është e nevojshme për funksionimin normal të nervave dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ndihmon trupin të prodhojë serotonin, dopaminë, norepinefrinë, epinefrinë dhe neurotransmetues të tjerë që janë përgjegjës për rregullimin e humorit. Serotonina dihet se rregullon modelet e gjumit, oreksin dhe nivelet e energjisë.

Dopamina është e lidhur me motivimin dhe kënaqësinë. Norepinefrina është e përfshirë në reagimet ndaj stresit, rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe eksitimit.

Vitaminë C

Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të indit lidhës dhe kockave, ndërtimin e kolagjenit dhe mbështet sistemin imunitar. Është gjithashtu e nevojshme për prodhimin e karnitinës, një substancë që transporton acidet yndyrore në mitokondri, ku ato përdoren për të prodhuar energji.

Vitamina D

Ndihmon në rregullimin e kalciumit në trup dhe është thelbësore për shëndetin e kockave dhe tkurrjen e muskujve. Ne e marrim atë nga ekspozimi në diell, por nëse ekspozohemi rrallë në dritën e ditës, kjo mund të çojë në nivele të ulëta të vitaminës D në trup.

Vitamina E

Mbron qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave, të cilat mund të rezultojnë me kancer, sëmundje të zemrës, diabeti, sëmundjen Alzheimer, sëmundjen e Parkinsonit dhe sëmundje të tjera.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...