5 shenjat me të cilat mjekët shikojnë nëse keni sëmundje të zemrës

Hani në mënyrë jo të shëndetshme

Ajo që hani është një nga thëniet më të famshme në lidhje me ushqimin dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Një dietë e shëndetshme, ushqyese dhe e ekuilibruar është e rëndësishme për shëndetin e zemrës , ndaj mjekët rekomandojnë që të ndiqni një dietë të konsumuar tradicionalisht në vendet mesdhetare dhe të fokusoheni te frutat, perimet, drithërat, yndyrat dhe proteinat e shëndetshme .

“Një studim i New England Journal of Medicine i vitit 2018 zbuloi se kjo dietë shkon përtej përmirësimit të kolesterolit dhe presionit të gjakut, sepse redukton gjithashtu rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër”, thotë Dr. Laffin. Dieta të tjera, të tilla si një dietë holistike dhe me bazë bimore, gjithashtu mund t’i zvogëlojnë këto rreziqe, thotë Dr. Laffin.

Udhëzime të reja për një dietë të shëndetshme të zemrës: 2 nga 3 vdekje të lidhura me sëmundjet e zemrës mund të parandalohen me një dietë më të mire

Rrini ulur gjithë ditën

Një mënyrë jetese e ulur, edhe me ushtrime të rregullta, gjithashtu ju vë në rrezik më të madh për sëmundje të zemrës, kështu që Dr. Laffin nga Cleveland Clinic rekomandon që të keni të paktën 150 minuta ushtrime me intensitet të moderuar çdo javë. “Dhe pasi të keni bërë zakon aktivitetin fizik aerobik, filloni të shtoni disa stërvitje me rezistencë duke përdorur pesha të lehta ose shtangë”, thotë ai. “Edhe dy deri në pesë herë në javë mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës”.

Një përmbledhje e hulumtimit të botuar në Annals of Internal Medicine në 2015 zbulon se edhe pas përshtatjes me aktivitetin fizik, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë shoqërohet me rezultate më të dobëta shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe kancerin, “thotë Dr. Erin Donnelly Michos. “I ulur. sjellja gjithashtu mund të rrisë rrezikun e vdekjes, qoftë nga sëmundjet e zemrës ose nga probleme të tjera mjekësore. Edhe nëse keni 30 minuta aktivitet fizik në ditë, është e rëndësishme që të punoni edhe 23 orë të tjera në ditë”, thotë ajo.

Jeni gjithmonë nën stres

Stresi kronik dëmton shëndetin e zemrës në planin afatgjatë , thonë mjekët. Përballë një situate stresi akut, trupi ynë lëshon hormone, duke përfshirë kortizolin dhe adrenalinën, të cilat na ndihmojnë të reagojmë ndaj situatës. Këto hormone rrisin ritmin e zemrës dhe presionin e gjakut dhe kur kalon gjendja që shkaktoi këtë reagim, trupi relaksohet dhe kthehet në normalitet.

“Në një person me një sistem të shëndetshëm kardiovaskular, kjo valë nuk duhet të jetë problem,” thotë Rami Doukky, MD. kardiolog në Rush.

Megjithatë, nëse ekziston një sëmundje themelore e zemrës , një rritje e papritur e presionit të gjakut dhe ritmit të zemrës mund të kontribuojë në ngjarjet që çojnë në një atak në zemër.

Pirja e duhanit

Sipas John Hopkins Medicine, një në pesë vdekje të lidhura me duhanin lidhet me sëmundjet e zemrës. “Pirja e duhanit është një faktor rreziku i njohur mirë për sëmundjet kardiovaskulare”, thonë Christy N. Taylor, MD dhe Hanna Gaggin, MD.

Fakte rreth pirjes së duhanit dhe sëmundjeve të zemrës sipas Johns Hopkins Medicine:

Një në 5 vdekje të lidhura me duhanin shkaktohet nga sëmundjet e zemrës.

Gratë mbi 35 vjeç që pinë duhan dhe marrin pilula kontraceptive janë në rrezik më të lartë për sëmundje të zemrës ose goditje në tru.

Duhanpirësit e cigareve kanë 2 deri në 4 herë më shumë gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës sesa jo duhanpirësit.

Pirja e duhanit dyfishon rrezikun e një personi për goditje në tru.

Dhimbje gjoksi

Një nga shenjat më të zakonshme të sëmundjeve të zemrës është dhimbja dhe shtrëngimi në gjoks, paralajmërojnë mjekët.

Dhimbja e gjoksit që vjen nga sëmundjet e zemrës zakonisht fillon e ngadalshme dhe zgjidhet e ngadaltë, duke zgjatur në minuta dhe jo në sekonda. Shpesh shoqërohet me simptoma të tjera shqetësuese si gulçim, të fikët ose një ndjenjë pothuajse të fikëti, nauze, të vjella dhe djersitje të bollshme , thonë mjekët nga Universiteti i Chicago Medicine.

Në përgjithësi, të gjitha dhimbjet e gjoksit duhet të vlerësohen nga një mjek , sepse fazat e hershme të një ataku kardiak shpesh mund të keqinterpretohen.

Të fundit

Shkolla në Deçan zëvendëson grevën me protestë

Shkolla “Lidhja e Prizrenit” në komunën e Deçanit do...

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...