Zelensky kërkon ndihmë ushtarake, pasi Rusia po vazhdon bombardimet e ashpra

Ushtria e Ukrainës mbajti një qëndrim sfidues këtë fundjavë duke refuzuar t’i dorëzohet kërkesës së Rusisë që trupat e Kievit në qytetin port të Mariupolit të dorëzohen, në të njëjtën kohë që presidenti i SHBA Joe Biden dhe aleatët e tij përballen me një greminë të re për të vendosur se sa larg SHBA mund të armatosë vendin e luftuar.

Kjo vjen pasi Rusia sinjalizon se mund të ndërmarrë veprime më agresive për të ndaluar rrjedhën e armëve nga SHBA dhe NATO, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ka shqetësime të reja rreth asaj se sa shpejt Ukrainës mund t’i mbarojë municionet derisa luftimet më të ashpra intensifikohen në Donbas, ku Rusia po përpiqet të rrethojë dhe ndërpresë forcat ukrainase në përpjekjen e tyre për të kontrolluar atë rajon.

Zelensky paralajmëroi se beteja përpara në Donbas “mund të ndikojë në rrjedhën e të gjithë luftës” dhe tha se vendi i tij nuk ka ndërmend të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të Ukrainës për t’i dhënë fund luftës gjatë një interviste ekskluzive me Jake Tapper të CNN që u transmetua të dielën. në “State of the Union” të CNN.

Nëse Rusia është në gjendje të pushtojë rajonin e Donbasit, paralajmëroi Zelensky, është plotësisht e mundur që Putin të mund të rinovojë përpjekjen e tij për të marrë kontrollin e Kievit.

Nuk do të ketë kurrë mjaft. Nuk është e mundur të mjaftojë,” tha Zelensky, derisa shpjegoi sfidat që presin në rajonin lindor të vendit të tij.

Ka një luftë në shkallë të gjerë që po vazhdon sot, kështu që ne kemi ende nevojë për shumë më tepër se sa kemi sot… Ne nuk kemi avantazhe teknike ndaj armikut tonë. Ne thjesht nuk jemi në të njëjtin nivel atje”.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...