Shtëpia e Bardhë: Biden nuk do ta vizitojë Kievin, por SHBA shpreson të rihapë ambasadën e saj atje

Nuk ka plane që presidenti amerikan Joe Biden të vizitojë kryeqytetin ukrainas, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në një konferencë të hënën, përcjell “Bota sot”.

“Nuk ka plane që presidenti të shkojë. Më lejoni ta përsëris këtë,” u tha Psaki gazetarëve.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se dëshiron të dërgojë një zyrtar të rangut të lartë, ndoshta Sekretarin e Shtetit Antony Blinken ose Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin.

Në një intervistë për CNN e cila u transmetua të dielën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se mendonte se Biden do të udhëtonte në Kiev.

Është vendimi i tij, natyrisht, dhe në lidhje me situatën e sigurisë, kjo varet,” tha Zelensky. “Por unë mendoj se ai është lideri i Shteteve të Bashkuara dhe kjo është arsyeja pse ai duhet të vijë këtu për të parë.” Psaki tha gjithashtu se SHBA shpresonte të rihapte ambasadën e SHBA në Kiev, megjithëse ajo nuk dha një afat kohor.

Ky është sigurisht objektivi ynë,” tha ajo. “Natyrisht që të kesh një prani diplomatike në terren është e rëndësishme.”/M.L.

Të fundit

Rama për “Der Spiegel”: Serbia duhet ta njohë Kosovën, por Vuçiqi s’mund ta bëjë këtë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për...

Ngadalësohet rritja ekonomike, por Kurti lavdërohet për rritje të të hyrave

Zhvillimi ekonomik i vendit ka stagnuar në krahasim me...

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë mot të ndryshueshëm

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë kushte...