Rusia fillon ofensivën e re në lindje

Komanda e Forcave të Armatosura të Ukrainës thotë se sheh shenja se Rusia po fillon ofensivën e saj të re në Ukrainën lindore, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura postoi në mediat sociale se përpjekjet kryesore të Rusisë tani ishin të përqendruara në vendosjen e kontrollit të plotë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, me intensifikimin e veprimeve ushtarake në Kharkiv.

Ai shtoi se lufta për Mariupolin vazhdoi dhe ushtria ruse po fokusohej në marrjen e kontrollit të plotë të zonës.

Ai tha gjithashtu se Rusia vazhdon të shkelë rregullat e së drejtës ndërkombëtare humanitare dhe po bllokon iniciativat për evakuimin e civilëve nga vendbanimet e pushtuara.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...