“Jeta ime dhe e civilëve për rusët nuk vlente”/ Rrëfimi i kryebashkiakut i cili ishte rrëmbyer nga rusët

Një kryebashkiak ukrainas ka përshkruar përvojën e tij të mbajtjes për gati një javë nga forcat ruse muajin e kaluar, shkruan Sky News, përcjell Bota sot.

Ivan Fedorov, kryebashkiaku i qytetit të pushtuar të Melitopolit, tha pas lirimit të tij: “Ishin gjashtë ditë të rrezikshme, sepse e kuptova se për rusët, jeta ime dhe jeta e civilëve vlente zero”.

Ai vazhdoi: “Ata erdhën tek unë natën me pesë ose shtatë ushtarë dhe folën rreth katër ose pesë orë, dialog i vështirë”.

Fedorov tha se ushtarët rusë “kishin dashur të më bënin shembull”, duke shtuar se ai ishte përballur me tortura “psikologjike” por jo fizike.

“Ushtarët rusë supozuan se do të mirëpriteshin, por nuk u mirëpritën… dhe kjo është arsyeja pse rusët ishin shumë të zemëruar,” tha ai.

Kryetari i bashkisë, i cili tani është në Romë pasi u lirua në një shkëmbim të burgosurish, tha se ai është ende në kontakt të rregullt me njerëzit në Melitopol.

Civilët atje nuk kanë ushqim apo farmaci në dispozicion dhe “nuk është e sigurt të ecësh në rrugë”, tha ai.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...