Propaganda e luftës i lë të ndarë vëllezërit e motrat në Donbas

Rayisa Horislavets nuk ka folur me motrën e saj për dy javë. Motrat jetojnë në të dyja anët e vijës së frontit në Donbas në Ukrainën lindore – Rayisa në një fshat të kontrolluar nga Ukraina, motra e saj jo shumë larg në të ashtuquajturën Republika Popullore e Donetskut, e kontrolluar nga Rusia, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ata ndaluan së foluri sepse lidhja telefonike me pjesën e kontrolluar nga Rusia të Donbasit u ndërpre, por marrëdhënia ishte përkeqësuar më parë, tha Rayisa.

Motra e saj beson se lajmet për sulmet e Rusisë në Ukrainë janë të rreme.

“Ajo më thotë të mos besoj asgjë që shoh në mediat tona, se janë ukrainasit duke bërë të gjithë dëmin,” tha Rayisa. 

Historia e Rayisas nuk është e pazakontë në Ukrainën lindore, ku linjat e frontit kanë ndarë familjet dhe propaganda ruse ka bindur shumë nga pala ruse se mizoritë dhe sulmet në mediat ndërkombëtare janë të rreme.

“Kur gjërat e këqija erdhën në shtëpinë e tyre, ne i mbështetëm,” tha Rayisa, duke iu referuar armiqësive ruse në Donetsk duke filluar në vitin 2014. “Tani gjërat e këqija vijnë në shtëpinë tonë dhe ata kthejnë shpinën,” tha ajo.

Rayisa dëshiron të flasë përsëri me motrën e saj: “Sigurisht, ajo është motra ime. Por ne nuk mund të flasim tani, ne vetëm do të luftojm”.

Të fundit

Bekteshi: Mickoski nuk ka ofruar asnjë plan për dalje nga kriza energjetike, ka vetëm fjalë

Në lidhje me ofertën e Hristijan Mickoskit në lidhje...

Bekteshi: I përkas BDI-së, Ahmeti e dha qëndrimin e tij!

Në emisionin Klan Debat, ministri i Ekonomisë – Kreshnik...

Bekteshi: Kjo qeveri ka bërë shumë me Zëvendës kryeministrin e parë Artan Grubi

Në emisionin Klan Debat ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi...