LIVE: 52 ditë luftë/ Rusia vazhdon sulmet e ashpra ndaj Ukrainës, paralajmërohet përdorimi i armëve bërthamore

Stërmbesa e ish-udhëheqësit sovjetik, Nikita Khrushchev, ka paralajmëruar se Rusia mund të jetë e përgatitur të përdorë armë bërthamore në Ukrainë.

Nina Khrushcheva, një profesoresh e çështjeve ndërkombëtare në SHBA, i tha BBC-së se ajo beson se presidenti rus Vladimir Putin do të bëjë gjithçka që duhet për ta shpallur fitoren e luftës në Ukrainë.

“Unë mendoj se kjo luftë është më të vërtetë ajo që Putini planifikon dhe planifikon ta fitojë me çdo kusht. Nëse atij i duhet të shpallë fitoren dhe mund t’i duhet të përdorë armë bërthamore, ky mund të jetë një nga opsionet që rusët mund të jenë të përgatitur ta përdorin”, tha ajo, transmeton “Bota sot”.

Armët bërthamore taktike janë më pak të fuqishme se raketat me rreze më të gjatë që u shfaqën gjatë epokës së Luftës së Ftohtë kur Nikita Khrushchev udhëhoqi Bashkimin Sovjetik.

Të fundit

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...