Ukraina pretendon se 20.100 ushtarë rusë janë vrarë nga fillimi i pushtimit

Në raportin më të fundit që e ka publikuar Ukraina sa i përket humbjeve si në njerëz ashtu dhe në makineri luftarake të ushtrisë ruse – vërehet një avancim i madh i ushtrisë ukrainase.

Kievi pretendon se 20.100 ushtarë rusë janë vrarë nga fillimi i pushtimit në Ukrainë, kurse 1.982 mjete të blinduara janë shkatërruar gjatë luftimeve.

Pajisje tjera ushtarake janë shkatërruar përfshirë 145 helikopterë, 762 tanke dhe 163 aeroplanë.

Në anën tjetër, NATO vlerëson se deri më 24 mars, nga 7 deri në 15 mijë ushtarë rusë mund të jenë vrarë në Ukrainë. 

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...