Ukraina akuzon Rusinë për vrasje të civilëve gjatë evakuimit

Akuza të tjera po shfaqen për të evakuuar civilë të vrarë nga trupat ruse. Ombudspersoni i Ukrainës për të drejtat e njeriut, thotë se rusët hapën zjarr ndaj dy autobusëve që transportonin civilë në siguri nga lindja e vendit, ku luftimet po përshkallëzohen.

Disa njerëz u vranë dhe u plagosën gjatë udhëtimit nga qyteti i Starobilsk në rajonin e Luhansk për në qytetin e Dnipro, tha ombudsmeni Lyudmyla Denisova.

Denisova ka shkruar në Facebook se detajet e plota të asaj që ndodhi janë ende duke u përcaktuar.

Më herët, BBC ka raportuar pretendimet se të paktën shtatë persona u vranë dhe 27 u plagosën kur rusët qëlluan mbi autobusët që evakuonin civilët nga qyteti i Borova në rajonin e Kharkiv.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...