Rusia mund të rishikojë qëndrimin detar në Detin e Zi pas dy humbjeve ‘kyçe’ detare

Më shumë tani për fundosjen e “Moskva”-s, që ishte flamuri i flotës së Kremlinit në Detin e Zi.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Rusia ka pranuar se kryqëzori i klasit Slava është fundosur, duke shtuar se ai kishte një “rol kyç” si një anije komanduese dhe si nyje e mbrojtjes ajrore.

Në një përditësim, Ministria e Mbrojtjes tha: “Anija e epokës sovjetike ishte një nga tre kryqëzorët e klasës sllave në marinën ruse.

“Fillimisht e licencuar në vitin 1979, Moskva kishte përfunduar një riparim të gjerë të projektuar për të përmirësuar aftësitë e saj dhe u kthye në statusin operacional vetëm në 2001.

“Ky incident do të thotë se Rusia tani ka pësuar dëmtime në dy asete kyçe detare që nga pushtimi i Ukrainës, i pari ishte anija zbarkuese ruse e klasit Alligator Saratov më 24 mars.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...