Përpjekjet ruse për të kapur Popasna dhe Rubizhne të pasuksesshme

Përpjekjet e Rusisë për të kapur Popasna dhe Rubizhne në Donetsk dhe Tavriya të Ukrainës lindore kanë qenë “të pasuksesshme”, thuhet në deklaratën e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ukraina ka zmbrapsur tetë sulme ruse në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk në 24 orët e fundit, tha ajo, duke shtuar se ata shkatërruan katër tanke ruse, gjashtë automjete të blinduara transporti, katër makina luftarake të këmbësorisë dhe një sistem artilerie.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Në ditët e fundit, Rusia ka tërhequr trupat nga kryeqyteti i Kievit dhe ka zhvendosur fokusin e saj në Ukrainën lindore. Kjo shtytje mund të çojë në një konflikt të zgjatur në zonë.

Nëse Rusia do të pushtonte lindjen, do t’i jepte presidentit Vladimir Putin njëfarë arritjeje nga lufta, raportoi Paul Kirby i BBC-së në fillim të kësaj jave.

Por presidenti Zelensky është zotuar të “luftojë për çdo metër të tokës tonë”.

Të fundit

‘Do hyjmë në grevë urie’, Luçiano Boçi: Të na japin logon e PD-së

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi, tha se nëse gjykata...

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...