Bombardimet në Kharkiv, prokurori jep detaje – ja sa persona kanë vdekur deri më tani

Zyra e prokurorit në rajonin verilindor të Kharkivit thotë se të paktën 10 persona janë vrarë, përfshirë një foshnjë 7-muajshe, si rezultat i bombardimeve nga forcat ruse, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha në Telegram se rreth orës 16:30. Sipas kohës lokale të premten, forcat ruse përdorën raketahedhës të shumtë kundër Qarkut Industrial të Kharkiv.

“Në granatimet u vranë dhjetë civilë, duke përfshirë një fëmijë 7 muajsh. 35 persona të tjerë u plagosën. Disa ndërtesa banimi u dëmtuan dhe u shkatërruan.”

Më herët, Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Kharkiv, kishte raportuar bombardime të zonave të banuara të Kharkiv. Ai tha se 34 persona u plagosën, duke përfshirë tre fëmijë, dhe shtatë persona u vranë.

Ka pasur një rritje të sulmeve në Kharkiv dhe qytetet ukrainase në Donbas në jug gjatë javëve të fundit pasi fokusi i rusëve zhvendoset në lindje të Ukrainës. Viktimat civile janë rritur mes sulmeve me raketa, artileri dhe raketa në disa qytete dhe mbi njerëzit që përpiqen të largohen nga rajoni

Të fundit

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...

(VIDEO) Ndryshimet ligjore, më shumë përgjegjësi për paratë publike

Ndryshimet e fundit ligjore do t’u shkaktojnë më shumë...