Ukraina e sulmoi Rusinë me raketa ‘Neptun’ – mësoni më shumë se çka janë ato

Zyrtarët ushtarakë ukrainas thonë se ata goditën Moskën me një raketë Neptun, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Sistemi i raketave të lundrimit Neptun u projektua nga inxhinierët ushtarakë të Kievit në përgjigje të kërcënimit detar në rritje të paraqitur nga Rusia në Detin e Zi, pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014.

Sipas Kyiv Post, marina ukrainase mori dorëzimin e saj të parë të raketave me rreze veprimi 300 km vetëm në mars të vitit të kaluar.

Që nga fillimi i pushtimit, Ukraina ka marrë një fluks ndihme ushtarake nga aleatët perëndimorë, duke përfshirë raketa kundërajrore dhe antitank në vlerë prej 100 milionë funte, të cilat Britania e Madhe njoftoi se do t’i dërgonte javën e kaluar.

Të fundit

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...

(VIDEO) Ndryshimet ligjore, më shumë përgjegjësi për paratë publike

Ndryshimet e fundit ligjore do t’u shkaktojnë më shumë...