Më shumë për zgjerimin e mundshëm të NATO-s

Ish-kryeministri i Rusisë Dmitry Medvedev ka paralajmëruar se nëse Suedia dhe Finlanda bashkohen me NATO-n, Moska do të detyrohet të forcojë forcat e saj në rajon.

Më pas zëvendësministri i jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko ka thënë se Rusia do të duhet të marrë masa sigurie nëse të dyja vendet pranohen, raporton BBC.

Grushko citohet nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve të ketë thënë se anëtarësimi i tyre do të çonte në “pasojat më të padëshiruara”.

Megjithatë, Lituania thotë se Moska vendosi armë bërthamore në provincën ruse të Kaliningradit – e cila është përgjatë bregut të Baltikut – shumë kohë përpara pushtimit të Ukrainës.

Në anën tjetër, sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss ka postuar në Tëitter mbështetjen e Britanisë për Suedinë dhe Finlandën, duke thënë se ata janë “të lirë të zgjedhin të ardhmen e tyre pa ndërhyrje”.

Kjo vjen pasi të dy vendet sinjalizuan se po shqyrtonin masën.

Të fundit

Brenda një viti 1608 viktima të dhunës në familje

Shkup,1608 viktima të dhunës në familje janë regjistruar vitin...

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...