5 mënyra për të qenë një prind më i mirë për fëmijën tuaj

Shumica e prindërve thonë se rritja e fëmijëve është thelbësore për identitetin e tyre. Nga ana tjetër, nivelet e stresit prindëror u rritën gjatë pandemisë dhe ato nuk janë ulur ende. Edhe përpara COVID-it, prindërit prireshin të raportonin se ndjenin shumë stres çdo ditë.

Këtu janë disa strategji të thjeshta që mund t’i ndihmojnë prindërit të shfrytëzojnë ndjenjën e tyre të lumturisë dhe gëzimit çdo ditë:

1. Fuqizoni fëmijët tuaj që të bëjnë gjëra për veten e tyre

Një nga gjërat më të thjeshta që prindërit mund të bëjnë për të rritur lumturinë e tyre çdo ditë është të ndihmojnë fëmijët e tyre të mësojnë se si të bëjnë shumë detyra themelore të përditshme me veten.

2. Frymoni së bashku

Është vërtetuar mirë se frymëmarrja e fokusuar mund të jetë një lehtësues i madh i stresit, duke ndihmuar në ngadalësimin e rrahjeve të zemrës dhe stabilizimin e presionit të gjakut. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se marrja e disa frymëmarrjeve të fokusuara dhe të thella mund të ulë menjëherë “eksitimin fiziologjik” të një fëmije, në thelb, mund t’i bëjë ata të ndihen më pak sikur janë në gatishmëri të lartë ose të mërzitur.

3. Mos u varni nga përdorimi i rrjeteve sociale

Teknologjia e ka bërë më të lehtë prindërimin në shumë mënyra, nga aftësia për të kërkuar menjëherë simptomat e fëmijës tuaj në internet deri te lidhja me kujdestarët e tjerë në grupet e mbështetjes në internet. Megjithatë, prindërit ndihen qartësisht të konfliktuar për këtë. Gjysma e prindërve thonë se shpenzojnë shumë kohë në telefonat e tyre inteligjentë, ndërsa gati 70% thonë se ndihen të hutuar nga telefonat e tyre kur kalojnë kohë me fëmijët e tyre. Mediat sociale, në veçanti, mund t’i bëjnë prindërit të ndihen si budallenj.

4. Jepini prioritet disa minutave takime kokë më kokë me fëmijën tuaj çdo ditë, pa shpërqendrime

Nëse je një prind i zënë me punë që vrapon kur bie alarmi (ose një fëmijë vjen duke qarë) dhe nuk ndalon derisa të rrëzohesh natën, gjëja e fundit që ndoshta dëshiron të dëgjosh është këshilla që të thotë të shtrëngosh në më shumë kohë me fëmijën tuaj.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...