Zbulohen trupat e kalbur të ushtarëve rusë me sy të nxjerrë nga zogjtë, pas betejës së përgjakshme për Mala Rohan

Trupat e kalbur të ushtarëve rusë u gjetën në bunkerët e tyre dje, ndërsa trupat e Ukrainës pushtuan pozicionet e tyre. Por një sulm i ri vdekjeprurës nga forcat e Putinit po ngjallë frikën tash e disa ditë.

The Sun dëshmoi skena të masakrës pas një beteje të madhe jashtë Kharkiv-it edhe kur presidenti rus Vladimir Putin u zotua të vazhdojë me masakrën e tij në lindje, transmeton “Bota sot”.

Trupat ishin të shtrirë në gropa të hapura, në betejën treditore për Mala Rohan – ku ushtarët ishin të sigurt se mund të mposhtin Rusinë.

Njëri tha: “Çfarëdo që të bëjë Putini, ne nuk do të dorëzohemi. Ne kemi fituar betejën e Mala Rohan. Jemi një hap më afër fitores së luftës.”

Por kjo vjen mes frikës në rritje se Rusia do të lëshojë armë kimike për të kthyer valën në pushtimin e saj gjakderdhës pas shumë humbjeve.

Dhjetëra trupa ruse me tanke T-72 kishin gërmuar në një vijë pemësh dy milje jashtë Kharkiv duke bombarduar qytetin e dytë të Ukrainës.

Ata morën zonën në fjalë më 26 shkurt dhe qëndruan atje për një muaj derisa forcat e armatosura të Ukrainës nisën një kundërsulm të përgjakshëm.

Banorët thanë se rusët – të cilët ishin të rinj dhe të paushqyer – plaçkitën një fabrikë mobiljesh aty pranë dhe morën rrotulla qilimash për të rreshtuar bunkerët e tyre.

Pamjet nga reportazhi i gjeni këtu

Fermerja Zlobina Lubov, 62 vjeç, tha se i vodhën ushqimin dhe granatuan hambarët e saj – duke ia vrarë 140 lopë, derra dhe qengja.

Ludmila tha: “Ata kishin vetëm katër ditë racione dhe më pas filluan të vidhnin. Ata po përdornin karrocat e blerjeve për t’i hequr të gjitha gjësendet”.

Në mbetjet e zbehta të pozicioneve të tyre në vijën e pemëve, The Sun gjeti shishe rumi, verë dhe prosecco mes shenjave të një lufte deri në vdekje.

Të shtrira mbi një milje ishin mbeturinat e njomura të uniformave ruse, tubat bosh të raketave dhe mbetjet e djegura të fishekëve të tankeve.

Burimet ukrainase thanë se nuk kishte të mbijetuar rusë dhe mbeturinat treguan një histori se si ata vdiqën.

Dy helmeta boshe ruse kishin vrima të vetme plumbash në shpinë. Një i tretë u qëllua nga pjesa e përparme.

Në një pushim në bracken qëndronte një tank T-72, ku frëngjia e tij u hodh në erë.

Pak metra më tutje ishte një transportues i blinduar i personelit MT-LB, të cilin rusët e kanë përdorur për të tërhequr armë obusi.

Më tej, ishte një kamion me municion i djegur, një tank i dytë i shkatërruar dhe një transportues i blinduar i personelit.

Rreth e rrotull shtriheshin trungje pemësh të zeza të djegura, të shkatërruara nga artileria e rëndë.

Rusët i kishin gërmuar vetes strehimore të cekëta si varre për t’u mbrojtur.

Por kjo nuk ishte e mjaftueshme për t’i shpëtuar ata nga sulmi ukrainas.

Bunkerët më të mëdhenj – ndoshta poste komanduese – u përforcuan me mure qese rëre dhe u mbuluan me degë.

Por pjesa më e madhe ishin hedhur në erë, duke zbuluar rusë gjysmë të vdekur brenda.

Një ushtar ishte shtrirë në shpinë, vetëm fytyra dhe busti i tij i kamufluar ende duken në mes të tokës.

Sytë e tij ishin nxjerrë nga zogjtë.

Në një bunker të dytë, një ushtar i rrëzuar në pjesën e përparme të tij, i rrethuar nga papastërtitë dhe kutitë e lagura me racione ushqimesh.

Trupat e tjerë u morën, thanë ushtarët vendas.

Ukraina humbi gjithashtu një numër trupash, por ata nuk pranuan të thonë se sa.

Në shkurre kishte një duzinë çizmesh boshe, tuba me shkumë rroje, një kartë krediti dhe një çantë mjekësore.

Një piatë metalike racionesh ishte shënuar me 6 MSR, duke sugjeruar se ushtarët rusë ishin nga Regjimenti i 6-të i pushkëve me motor.

Në rrugën poshtë vijës së kreshtës, një raketë ka mbetur në asfalt.

Dhe në fshatin aty pranë – ku disa njerëz ende guxojnë të jetojnë – shtrihej një tjetër tank i hedhur në erë me një Z, shenjën e Rusisë për automjetet e pushtimit, në krahun e tij.

Fjala NLAW ishte pikturuar me shkronja argjendi në tytën e saj në një shenjë për raketat e lëshuara nga lart të prodhuara nga Britania, të cilat kanë ndihmuar forcat e armatosura të Ukrainës të shkatërrojnë qindra tanke ruse.

Humbjet si beteja e Mala Rohan i kanë detyruar forcat ruse të tërhiqen.

Në qytetet përreth Kievit dhe Sumy në veri, forcat ruse janë tërhequr plotësisht.

Por është një histori tjetër në Kharkiv, ku një predhë qëndron e mbërthyer në rrugë jashtë ndërtesës së administratës shtetërore rajonale.

Rusët ende mbajnë pozicione disa milje nga unaza e qytetit dhe një autokolonë ruse tetë milje u pa duke lëvizur në jug përmes Velykyi Burluk, 40 milje në lindje të qytetit, për t’iu bashkuar një sulmi në Donbas.

Zhurmat e artilerisë së rëndë dhe të raketave Grad gjëmojnë mbi Kharkiv ditë e natë.

Në qytetin e afërt të Chuguiv, rreth 12 milje jashtë Kharkivit, mjekët kujdesën për një fermer i cili u granatua ndërsa po ecte jashtë me gruan e tij për të mjelë tre lopët e tyre.

Alexander Ignatov, 54 vjeç, tha: “Është një mrekulli që jam gjallë”.

Një sulm ajror në skajin jugor të Chuiguiv la një krater 30 metra të gjerë dhe goditi dy duzina shtëpi.

Të fundit

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...

Rrëfimi i 18 vjeçares: I dashuri i nënës ma humbi virgjërinë, tani kam frikë…!

Revistës “The Sun”, kësaj radhe i është drejtuar një...