Putin nuk dorëzohet: Rusia do t’i drejtojë eksportet drejt vendeve që kanë nevojë për to

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Rusia mund t’i ridrejtojë lehtësisht eksportet e burimeve të saj të mëdha energjetike larg Perëndimit drejt vendeve që kanë nevojë për to, raporton Reuters, transmeton Bota sot.

Duke folur në një takim me zyrtarë për të diskutuar zhvillimin në Arktikun rus, Putin tha se konsumi i brendshëm i naftës, gazit dhe qymyrit gjithashtu mund të rritet.

Ai gjithashtu akuzoi “vendet jomiqësore” për shkatërrimin e zinxhirëve të furnizimit në rajonet e Arktikut të Rusisë dhe tha se disa vende nuk po përmbushin detyrimet e tyre kontraktuale, të cilat ai tha se i kishin krijuar probleme Rusisë.

Prej që ka filluar lufta Rusia ka qenë nën sanksione të vazhdueshme nga shumë shtete të botës.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...