Pse macet e urrejnë kaq shumë ujin?

Jo të gjitha macet kanë frikë nga uji, por shumica do ta shmangin atë sa më shumë që të jetë e mundur dhe një nga arsyet mund të gjendet në origjinën e tyre

“Historikisht, macet kanë jetuar në mjedise të thata dhe të shkretëtirës, që do të thotë se ato nuk kanë qenë të përshtatura për të notuar ose për të kaluar kohë në ujë, dhe kjo veçori u është transmetuar shumë edhe maceve tona shtëpiake”, ka thënë Anna Evers Clark për “Newsweek”.

Një tjetër arsye pse macja juaj i shmanget larjes është çështja e rehatisë dhe natyra e lindur grabitqare e maces,.

Studimet tregojnë se temperatura mesatare e maceve është midis 37 dhe 39 gradë Celsius, shumë më e lartë se temperatura e trupit të njeriut, që do të thotë se ato kanë një tolerancë të lartë ndaj nxehtësisë dhe do të ishte ideale nëse do të ishin të ngrohta.

Kjo ngrohtësi është çelësi për ruajtjen e energjisë midis seancave të shkathëta të gjuetisë ose lojërave.

Meqenëse gëzofi i tyre thith shumë ujë, zhytja në ujë mund t’u duket atyre i ftohtë dhe “mund të përbëjë një rrezik për sigurinë e tyre, sepse kufizon fleksibilitetin dhe lëvizshmërinë” tha Pam Johnson-Bennett, një ekspert në shoqatën “Cat Behavior Associates”.

Uji mund të largojë erën e maces

Macet gjithashtu e urrejnë ujin sepse mund të nuhasin mjedisin e tyre dhe nëse lagen, uji mund të largojë erën e tyre personale. Një studim i botuar në revistën Applied Animal Behavior Science zbuloi se macet kanë hundë më të ndjeshme se njerëzit dhe madje edhe qentë. Ndjesia e nuhatjes është metoda kryesore që përdor një mace për të analizuar mjedisin e saj dhe është thelbësore për komunikimin, gjuetinë dhe zbulimin e grabitqarëve, si dhe ndjenjën e identitetit të maces.

Studimi madje shkon aq larg sa sugjeron se macet kanë aftësinë të nuhasin drogën, bombat dhe aromat mjekësore, duke shpjeguar se hundët e gjitarëve kanë tre lloje të ndryshme të receptorëve të aromës dhe një prej tyre, VC1, besohet se kontrollon aftësinë e tyre për të dallojnë aromat. Njerëzit kanë vetëm dy variante të kësaj proteine, qentë kanë nëntë, dhe macet kanë 30.

Macja nuk duhet të trajnohet për të hyrë në ujë

Uji përmban kimikate dhe substanca të tretshme që hunda e një maceje të ndjeshme mund t’i marrë. Prandaj, macet mund të shmangin ujin sepse nuk duan të kontaminohen me ndonjë erë të panevojshme. Në mënyrë të ngjashme, macet shpenzojnë shumë kohë duke u fërkuar me mobilet dhe njerëzit e tyre për të përhapur erën, kështu që është e kuptueshme që ato nuk janë aq të etura për t’i larë ato.

Frika e një maceje nga uji mund të kuptohet edhe nga përvojat negative të së kaluarës me lagështinë, “të tilla si spërkatja si ndëshkim ose procedurat traumatike të larjes”, tha Johnson-Bennett. Meqenëse macet nuk e kuptojnë ndëshkimin, trajnimi i maceve me ëmbëlsira dhe shpërblime për sjelljen e mirë është shumë më efektive dhe ka më pak gjasa të dëmtojë marrëdhënien e tyre me ju.

Sado që dëshironi ta shoqëroni macen tuaj për të notuar, përveç nëse ajo shpreh interes për të luajtur në ujë, është mirë që ta lini të vazhdojë ta shmangë atë. Larja e maceve gjithashtu nuk është e nevojshme, sepse ndryshe nga qentë, shumica e specieve nuk duhet të lahen dhe kjo në fakt mund t’ua thajë lëkurën.

“Nëse keni një racë që kërkon larje, mënyra më e lehtë për t’u stërvitur është të filloni kur janë kotele. Nëse macja juaj e rritur ka nevojë për një banjë, është mirë të kërkoni një klinikë profesionale ose veterinare që e bën këtë”, tha Johson-Benett. 

Të fundit

Tifozja kroate ironizon Brazilin me lëvizjet s*eksi: Bëje kërcimin tënd rrugës për në shtëpi!

Ivana Knoll mund të ketë pasur disa probleme para...

Stresi pranon se e ka tradhtuar ish-partneren, Kejsin: Bëra gabimin fatal

Të hënën (6 dhjetor) ka nisur Big Brother VIP...