Po bëhet e pamundur gjetja e ushqimit dhe ujit në Mariupol

“Qyteti është nën rrethim total. Granatimet dhe bombardimet nuk ndalojnë kurrë”, tha deputeti ukrainas Dymtro Gurin për programin “Today” të BBC Radio 4 këtë mëngjes, duke përshkruar situatën në qytetin juglindor Mariupol, transmeton Bota sot.

Gurin beson se më shumë se 100 mijë civilë kanë mbetur në qytetin port të rëndësishëm strategjik, i cili ka qenë nën zjarr të fortë që nga fillimi i pushtimit rus.

Ai tha se kishte pak dyshime se rusët ishin fajtorë për gjenocid, sepse qëllimi i tyre ishte shumë i qartë – të shpëtonin botën nga Ukraina dhe populli i saj.

Gurin krahasoi gjithashtu vrasjet masive në qytet, dhe në zona të tjera të Ukrainës, me mizoritë e patur nën nazistët në Aushvic. Siç kemi raportuar, ka shenja në rritje se Rusia mund të jetë në prag të pushtimit të plotë të Mariupolit.

Të fundit

Rod Stewart flet për ndarjen nga jeta të dy vëllezërve të tij

Artsiti Rod Stewart  ka folur për ndarjen nga jeta...

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...