Godasin sytë, qafën dhe këmbët/ Strategu ushtarak zviceran tregon se si funksionojnë “armët terroriste” që Rusia po i hedhë nëpër vendbanime

Thuhet se minat janë hedhur mbi një zonë banimi. Të njëjtat u përdorën gjithashtu në Siri dhe Afganistan.

Autoritetet ukrainase në Kharkiv paralajmërojnë popullsinë për minat tokësore që janë hedhur në qytetin verilindor. Të hënën, forcat e sigurisë rrethuan një zonë në lindje të Kharkivit për të pastruar një numër mjetesh të vogla shpërthyese të shpërndara në rrugët e banimit, shkruan SRF.ch transmeton “Bota sot”.

Në një intervistë për stacionin televiziv NTV, një banor i zonës përshkruan se si minat ranë nga qielli mbi zonën e tij të banimit në mes të natës. Ne kërkuam zonën dhe gjetëm shumë prej tyre në oborrin tonë”. Skuadrat e pastrimit të minave kontrolluan zonën për minat. Ato u hodhen në erë me të shtëna ose detonatorë të largët.

Nëse e shohim se si janë përdorur minat ruse në Afganistan apo në Siri, atëherë edhe këto janë armë terroriste. Qendra për Studime të Sigurisë, ETH Cyrih

Kreu i njësisë së deminimit të Ukrainës tha se minat ishin mina plastike PTM-1M të shpërthyera me kohë dhe u përdorën gjerësisht nga forcat sovjetike në Afganistan.

Strategu ushtarak dhe shkencëtari politik Niklas Masuhr nga Qendra për Studime të Sigurisë në ETH Cyrih është i njohur me minat e prodhuara nga Rusia. Ato hidhen nga helikopterët ose avionët ose shpërndahen nëpërmjet artilerisë me raketa.

Minat janë veçanërisht të rrezikshme për popullatën civile, sepse ato janë shumë të pasakta dhe zbarkojnë gjerësisht në zona – dhe kapen në majat e pemëve. “Në Rusi ato njihen edhe si mina antitank, por janë të përshtatshme edhe për përdorim kundër njerëzve”, thotë Masuhr.

Minat si barriera ushtarake – dhe armë terrori

Sipas ekspertit të ETH, Rusia ka përdorur mina të tilla edhe në Siri, Çeçeni dhe Ukrainën lindore, ku armiqësitë janë zhvilluar prej vitesh. Një funksion ushtarak i minave është sigurimi i zonave të pushtuara: Ato mund ta bëjnë të vështirë kalimin e tyre për armikun.

“Por nëse shikoni se si janë përdorur minat ruse në Afganistan apo në Siri, atëherë këto janë gjithashtu armë terroriste”, thotë Masuhr. Rusia vazhdon të insistojë në përdorimin e minave tokësore të ndaluara – edhe për shkak të frikës që ato përhapin në popullatën civile, siç dyshon eksperti i ETH.

Vendosja e minave është relativisht e lehtë dhe e lirë, por pastrimi i tyre është i gjatë, i ndërlikuar dhe i shtrenjtë. Masuhr konfirmon: “Është jashtëzakonisht e vështirë për të pastruar minat përsëri. Pastrimi bëhet edhe më i vështirë kur ato vendosen në zonat urbane.”

Versionet moderne të minierave ruse kanë gjithashtu sensorë sizmikë: ata zbulojnë një person që i afrohet dhe ngarkesa shpërthyese shpërthen pa pasur nevojë për kontakt të drejtpërdrejtë.

Sipas organizatës për të drejtat e njeriut Human Rights Watch, Rusia kishte vendosur tashmë mina të këtij lloji në rajonin e Kharkiv në fund të marsit. Shrapneli me rreze prej 16 metrash i hedhur nga minat POM3 synon posaçërisht të godasë sytë, qafën dhe bigët.

Të fundit

Shkolla në Deçan zëvendëson grevën me protestë

Shkolla “Lidhja e Prizrenit” në komunën e Deçanit do...

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...