​Cilat fruta e perime përmbajnë më shumë pesticide?

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet të përfshijë fruta dhe perime të freskëta. Por një studim i ri nga Grupi i Punës për Mjedisin jofitimprurës (EWG) zbuloi se më shumë se 70% e produkteve të freskëta inorganike të shitura në SHBA përmbajnë mbetje pesticidesh.

EWG gjithashtu thekson se disa fruta dhe perime përmbajnë dukshëm më shumë pesticide sesa speciet dhe grupet e tjera dhe për këtë arsye publikon një listë të produkteve me përqendrim të lartë të pesticideve çdo vit.

“Dirty 12”, siç i quan grupi, i referohet 12 llojeve të frutave dhe perimeve që janë më të kontaminuar me pesticide. Hulumtimi bazohet në të dhënat më të fundit të mbledhura në rreth 45.000 mostra të produkteve të testuar nga Departamenti i Bujqësisë i SHBA (USDA) dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA (FDA).

Për të imituar kushtet reale, Ministria e Bujqësisë lan produktet para testimit, siç bëjnë konsumatorët kur blejnë ushqime të tilla.

Sydney Swanson nga EWG tha se të dhënat treguan se më shumë se 90% e dredhëzave, spinaqit, mollëve, rrushit, qershive të testuar ishin pozitive për dy ose më shumë lloje pesticidesh.

Rreziqet për shëndetin që sjell konsumimi i ushqimeve të tilla varen nga lloji i kimikatit, por thuhet se mund të ndodhin pasoja më të rënda se acarimi i zakonshëm i syve dhe lëkurës.

Si të mbroheni?

Frutat dhe perimet duhet të lahen mirë përpara konsumimit. Mos përdorni sapun, lëng për larjen e enëve ose produkte të ngjashme; Uji i thjeshtë është alternativa më e mirë, shkruan Eat this.

“Frutat dhe perimet mund të thithin sapun dhe detergjent shtëpiakë edhe kur lahen mirë dhe mund të sëmurin një person,” tha Administrata e Ushqimit dhe Barnave.

Lista e “dirty 12”, pra lista e frutave dhe perimeve që përmbajnë më shumë pesticide janë:

Dredhëza

Spinaqi

Lakra dhe zarzavate

Nektarin

Mollët

Rrushi

Specat

Qershitë

Pjeshkë

Dardha

Selino

Domate

Ushqime të pastra

Nga ana tjetër, ekziston një listë me “15 të pastra”, pra një listë e ushqimeve që konsiderohen të pastra dhe përmbajnë dukshëm më pak pesticide.

Avokado

Misër i ëmbël

Ananasi

Qepët

Papaja

Bizele të ëmbla (të ngrira)

Asparag

Pjepër mjaltë

Kivi

Lakra

Kërpudha

Pjepri

Mango

Shalqiri

Patate e ëmbël

Të fundit

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...

Këshilli Gjyqësor të hënën do të zgjedhë kryetarin e ri

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me...