Zbulohet pasuria e fshehur e një prej njerëzve të afërt të Putinit

Dokumentet e zbuluara nga BBC News tregojnë se si një oligark i sanksionuar nga “rrethi i brendshëm” i Putinit – Suleiman Kerimov – fshehu pasurinë e tij.

Dokumentet u zbuluan si pjesë e projektit Pandora Papers Russia, një hetim i udhëhequr nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues.

Dokumentet zbulojnë se si një artist zviceran i tatuazheve u emërua gabimisht si pronar i një kompanie që transferoi më shumë se 300 milion dollarë për firmat e lidhura me Kerimov.

Dhe ato tregojnë gjithashtu se si 700 milionë dollarë transaksione – dhe pronësia sekrete e pronave luksoze – kaluan të pazbuluara.

Hetimi ekspozon dështimet e sistemit bankar dhe pengesat që pengojnë sanksionet perëndimore.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...