Shumë të vdekur e të plagosur pas granatimeve me artileri në Kharkiv, nuk kursehen as fëmijët

Sipas burimeve zyrtare, të paktën tetë civilë u vranë nga zjarri i artilerisë ruse në rajonin lindor të Ukrainës, Kharkiv.

19 të tjerë u plagosën, njoftoi të hënën guvernatori Oleh Synyehubov në kanalin e lajmeve Telegram.

Një fëmijë 13-vjeçar ishte mes viktimave dhe dy fëmijë nga mosha katër deri në nëntë vjeç ishin midis të plagosurve.

Trupat ruse thuhet gjithashtu se përdorin mina ngadalësuese të hedhura nga ajri që reagojnë vetëm ndaj lëvizjes.Informacioni nuk mund të kontrollohej fillimisht. Sipas burimeve ukrainase, njëmbëdhjetë persona janë vrarë në zonë në 24 orët e mëparshme, duke përfshirë një fëmijë shtatëvjeçar.

Trupat ruse thuhet se kanë sulmuar mbi 60 herë me artileri, raketahedhës të shumtë dhe mortaja. Rusia ka zhvilluar një luftë agresioni kundër fqinjit të saj për gati shtatë javë./M.L

Të fundit

Xhelal Neziri: Grubi performon dhe duket si kryeministër

Njohësi i rrethanave politike, Xhelal Neziri në Click Plus...

Bekteshi: Mickoski nuk ka ofruar asnjë plan për dalje nga kriza energjetike, ka vetëm fjalë

Në lidhje me ofertën e Hristijan Mickoskit në lidhje...