Zelensky falënderon Mbretërinë e Bashkuar për dërgimin e më shumë ndihmave ushtarake

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi të shtunën Mbretërinë e Bashkuar dhe kryeministrin britanik Boris Johnson për mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Në fjalimin e tij të natës të postuar në mediat sociale, Zelensky tha: “Boris ishte ndër ata që nuk dyshuan për asnjë minutë nëse do të mbështesnin Ukrainën. Udhëheqja e Britanisë së Madhe, në ofrimin e ndihmës për vendin tonë në mbrojtje dhe gjithashtu udhëheqjen në politikën e sanksioneve, do të mbetet gjithmonë në histori”, u shpreh ai.

Ukraina do të jetë gjithmonë mirënjohëse për këtë ndaj Borisit dhe Britanisë”, tha Zelensky, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Johnson u takua me Zelensky në një vizitë të papritur të shtunën në Kiev për të përshkruar planin e Mbretërisë së Bashkuar për të ofruar mbështetje të mëtejshme financiare dhe ushtarake.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss shkroi në Twitter se Mbretëria e Bashkuar po dërgon “ndihma vdekjeprurëse” shtesë në Ukrainë, duke përfshirë 120 automjete të blinduara të tjera; sisteme të reja raketore kundër anijeve; dhe 130 milionë dollarë pajisje ushtarake të nivelit të lartë.

I jam mirënjohës Mbretërisë së Bashkuar që vazhdon dhe intensifikon sanksionet dhe gjithashtu ofron një mbështetje të konsiderueshme për Ukrainën duke përforcuar kapacitetet tona mbrojtëse”, tha Zelensky në një konferencë të përbashkët shtypi me Johnson më herët të shtunën.

Vendet e tjera demokratike perëndimore duhet të ndjekin shembullin e Mbretërisë së Bashkuar”, tha Zelensky.

Të fundit