Përfitimet shëndetësore të marulës

Marule është një perime me gjethe, e famshme për shkak se i jep bazën sallatave.

Përfitimet shëndetësore të marules vijnë kryesisht nga përmbajtja e saj e vitaminave. Përfitimet shëndetësore ndryshojnë në varësi të llojit të marules që një person ha.

Përveçse është e freskët, e shijshme dhe me indeks të ulët glicemik, marulja është shumë e mirë për shëndetin e zemrës dhe presionin e gjakut, si dhe ofron gjumë të qetë.

Në këtë periudhë të vitit, konsumoni marule sa më shpesh, pasi ndihmon trupin të kapërcejë lodhjen dhe mungesën e energjisë në pranverë.

Marulja ruan nivelin optimal të aciditetit të trupit, gjë që është e rëndësishme sepse një nivel i mirë i aciditetit i jep trupit energji dhe ka një efekt të dobishëm në lëkurë.

Të fundit

VOA: Hakeem Jeffries, i pari udhëheqës afrikano-amerikan i demokratëve në Kongres

Ligjvënësit demokratë votuan të mërkurën unanimisht për të zgjedhur...

Berisha: Samiti pozitiv për Shqipërinë

Opozita është e vendosur të protestojë në bulevard në...

Rod Stewart flet për ndarjen nga jeta të dy vëllezërve të tij

Artsiti Rod Stewart  ka folur për ndarjen nga jeta...