Efektet e dobishme të limonit në shëndetin e njeriut

Limoni (fruta të njohura si Citrus) është një hibrid i bimëve të egra të kultivuara.

Lëngu i limonit përmban rreth 5% acid i cili i jep frutit shijen e thartë dhe pH në 2 deri 3 shkallë.

Limoni përdoret më së shpeshi në përgatitjen e pijeve të ndryshme si limonadë ose gjatë marinimit në përgatitjen e sallatave, por konsumohet shumë rrallë më vete, si portokalli ose mandarina.

Limoni është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe flavonoideve që kanë një efekt shumë të dobishëm në shëndetin tonë.

Mëposhtë gjeni disa nga dobitë e limonit për shëndetin e njeriut.

Ul rrezikun e goditjes në tru;

Ul rrezikun e hipertensionit;

Ngadalëson plakjen e lëkurës;

Ul rrezikun ndaj astmës;

Nxit përthithjen e hekurit;

Ndihmon në forcimin e imunitetit.

Të fundit

Pak ditë para protestës së 6 dhjetorit, Meta shkon në selinë e PD për të takuar Berishën

Meta pritet të takohet me kryedemokratin Sali Berisha, ndërsa...

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...