Kafja mund të jetë e dobishme për zemrën

Pirja e kafesë, veçanërisht dy deri në tre filxhanë në ditë jo vetëm që lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe ritmeve të rrezikshme të zemrës, por edhe me të jetuarit më gjatë, sipas studimeve të paraqitura në sesionin e 71-të vjetor shkencor të Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë.

Për shkak se kafeja mund të shpejtojë rrahjet e zemrës, disa njerëz shqetësohen se pirja e saj mund të shkaktojë ose përkeqësojë disa probleme të zemrës. Këtu mund të vijnë këshillat e përgjithshme mjekësore për të ndaluar pirjen e kafesë, shkruan ScienceDaily.

“Por të dhënat tona sugjerojnë që marrja e përditshme e kafesë nuk duhet të dekurajohet, por më tepër përfshihet si pjesë e një diete të shëndetshme për njerëzit me dhe pa sëmundje të zemrës, “tha Peter M. Kistler, MD, profesor dhe drejtues i kërkimit të aritmisë në Spitalin Alfred dhe Institutin e Zemrës Baker në Melburn.

“Ne zbuluam se pirja e kafesë kishte ose një efekt neutral, që do të thotë se nuk bëri dëm ose shoqërohej me përfitime për shëndetin e zemrës.”

Studiuesit shikuan nivele të ndryshme të konsumit të kafesë duke filluar nga një filxhan deri në më shumë se gjashtë filxhanë në ditë dhe lidhjen me problemet e ritmit të zemrës (aritmitë), sëmundjet kardiovaskulare, duke përfshirë sëmundjen e arterieve koronare dhe goditjen në tru.

Për studimin e parë, studiuesit ekzaminuan të dhënat nga 382,535 individë pa sëmundje të njohur të zemrës.

Mosha mesatare e pjesëmarrësve ishte 57 vjeç dhe gjysma ishin gra. Në përgjithësi, pirja e dy deri në tre filxhanë kafe në ditë shoqërohej me përfitimin më të madh, që përkthehet në një rrezik 10%-15% më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së zemrës.

Rreziku i goditjes në tru ose vdekjes nga zemra ishte më i ulët tek njerëzit që pinin një filxhan kafe në ditë.

Studimi i dytë përfshiu 34,279 individë që kishin një formë të sëmundjes kardiovaskulare në fillim. Marrja e dy deri në tre filxhanë kafeje në ditë lidhej me gjasa më të ulëta për të vdekur krahasuar me mungesën e kafesë.

Nga 24,111 personat e përfshirë në analizë që kishin një aritmi në fillim, pirja e kafesë shoqërohej me një rrezik më të ulët të vdekjes.

Klinikët në përgjithësi kanë njëfarë shqetësimi për njerëzit me sëmundje të njohura kardiovaskulare ose aritmi që vazhdojnë të pinë kafe, kështu që ata shpesh bëjnë kujdes dhe i këshillojnë ata të ndalojnë pirjen e saj krejtësisht për shkak të frikës se mund të shkaktojë ritme të rrezikshme të zemrës,” tha Kistler.

Por studimi ynë tregon se marrja e rregullt e kafesë është e sigurt dhe mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme për njerëzit me sëmundje të zemrës”.

Kistler tha se njerëzit nuk duhet të rrisin marrjen e kafesë, veçanërisht nëse kjo i bën ata të ndihen të shqetësuar ose të pakëndshëm.

“Ekziston një sërë mekanizmash përmes të cilëve kafeja mund të zvogëlojë vdekshmërinë dhe të ketë këto efekte të favorshme në sëmundjet kardiovaskulare”, tha ai.

Kafeja është përmirësuesi më i zakonshëm njohës, të zgjon, të bën më të mprehtë mendërisht dhe është një komponent shumë i rëndësishëm i jetës së përditshme të shumë njerëzve.

Njerëzit shpesh e barazojnë kafenë me kafeinë, por kokrrat e kafesë në fakt kanë mbi 100 përbërës biologjikisht aktivë.

Këto substanca mund të ndihmojnë në reduktimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit, të përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, të nxisin metabolizmin, të pengojnë thithjen e yndyrës nga zorrët dhe të bllokojnë receptorët që njihen si të përfshirë në ritmet jonormale të zemrës, tha Kistler.

Të fundit

Shota Baraliu: Ronaldon e kam të preferuar, kam parë ëndërr sikur u martova me të

Aktorja Shote Baraliu, ka thënë se Ronaldo braziliani është...

Liberalizimi i vizave për Kosovën sot në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën sot do...