Hakerët hakojnë Mailchimp, e përdorin për sulme phishing

Hakerët përdorën mjetet e Mailchimp për të shënjestruar konsumatorët nga një total prej 102 përdoruesish përfshirë harduerin e kriptomonedhave Trezor.

Përdoruesit e Trezor gjatë fundjavës morën e-mail duke pretenduar se llogaritë e tyre janë kompromentuar. E-maili përmban një link për tek një version i përditësuar i Trezor Suite që në fakt ishte një uebsajt phishing.

Trezor konfirmoi se e-mail-et ishin pjesë e një fushate të sofistikuar phishing nga aktorë të cilët kishin kompromentuar databazën e buletinit të Mailchimp.

Të njëjtën konfirmoi edhe ekipi i sigurisë së Mailchimp dhe sulmuesit kishte fituar akses përmes taktikave të inxhinierisë sociale ndaj punonjësve të Mailchimp.

Me pak fjalë hakerët mashtruan kujdesin e klientit të Mailchimp duke marrë prej tyre kredencialet dhe më pas kyçur në mjetet e brendshme të kompanisë për të dërguar e-maile.

Hakerët fituan akses në të dhënat e 102 klientëve të Mailchimp. Decentraland, platforma e shfletuesit të metaverse, konfirmoi se kishte rënë viktimë e bulenit. /PCWorld Albanian

Të fundit

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...

Këshilli Gjyqësor të hënën do të zgjedhë kryetarin e ri

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me...