Për herë të parë, Izraeli akuzon drejtpërdrejt Rusinë për krime lufte – deklarata e ministrit në OKB

Duke mbajtur marrëdhënie të ngrohta me Moskën për disa vite, Izraeli kishte kërkuar të vepronte si një forcë ndërmjetëse që nga pushtimi i Ukrainës dhe ishte i përmbajtur në komentet e tij për veprimet e forcave të Vladimir Putinit.

Megjithatë, Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid, ka dënuar sot “krimet e luftës” të Rusisë në Ukrainë – duke shënuar herën e parë që ai ka bërë një pretendim të tillë në lidhje me konfliktin, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

“Imazhet dhe dëshmitë nga Ukraina janë të tmerrshme. Forcat ruse kryen krime lufte kundër një popullsie civile të pambrojtur. Unë i dënoj fuqishëm këto krime lufte”, tha ai në një deklaratë.

Gjatë ditës së sotme kryeministri Naftali Bennett, kishte dënuar vrasjen e civilëve të dokumentuar në qytetin ukrainas të Bucha, por nuk akuzoi forcat ruse për përgjegjësi.

Derisa përmendi përpjekjet e Bennett për të ndërmjetësuar paqen në Ukrainë, Izraeli gjithashtu dëshiron të mbajë kanale të hapura për ushtrinë ruse në Siri, ku Izraeli shpesh kryen sulme ajrore mbi asetet iraniane.

“Ne jemi të tronditur nga pamjet e tmerrshme në Bucha – skena të tmerrshme – dhe ne i dënojmë ato“, tha ai.

“Vuajtjet e qytetarëve ukrainas janë të mëdha dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar.”/Botasot

Të fundit

​Sot mësohen dy çerekinalistët e fundit të Botërorit

Me dy ndeshjet që do të zhvillohen sot, do...

Sekreti për t’u bërë i pasur: Jetoni nën mundësitë tuaja!

Është e mërzitshme, por kjo nuk do të thotë...