Ministrja çeke konfirmon dërgimin e tankeve në Ukrainë?

Duke u larguar për një moment nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ministrja e Mbrojtjes e Republikës Çeke duket se ka konfirmuar se vendi po dërgon tanke në Ukrainë.

Jana Cernochova tha në Twitter se vendi po dërgon “pajisje thelbësore ushtarake” në Ukrainë, pasi një postim në media sociale tregoi tanke T-72 dhe automjete të blinduara të ngarkuara në vagona hekurudhore me shtrat të sheshtë, me sa duket në Republikën Çeke.

Cernochova tha se nuk do të jepte më shumë detaje nga frika se do të ndihmonte Rusinë.

Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë çekë dhe sllovakë të mbrojtjes, tha se ishte hera e parë që një vend i huaj i siguron Ukrainës tanke që nga fillimi i luftës.

Më herët, uebfaqja çeke e lajmeve Echo24 tha se ngarkesa përbëhej nga disa dhjetëra tanke luftarake kryesore të epokës sovjetike T-72 të vjetër, të pamodernizuar, si dhe automjete luftarake të këmbësorisë BMP-1 që më parë i përkisnin rezervave aktive të Ushtrisë Çeke.

Gazeta gjermane Welt am Sonntag raportoi kohët e fundit se Berlini kishte hequr kundërshtimet e tij ndaj një tregtari privat çek të armëve që eksportonte 56 BMP-1 të ish-Gjermanisë Lindore në Ukrainë.

Të fundit