​Ukraina pretendon përparime të mëtejshme ushtarake rreth Kievit

Trupat ukrainase kanë rimarrë mbi 30 qytete dhe vendbanime nga forcat ruse në rajonin e Kievit, tha të shtunën këshilltari presidencial, Oleksiy Arestovych.

Por ndërsa forcat ukrainase mund të kenë rimarrë më shumë territor pranë kryeqytetit, luftime më intensive do të zhvillohen në zona të tjera të vendit, tha ai për televizionin lokal.

“Le të mos kemi iluzione – ka ende beteja të rënda përpara për jugun, për Mariupolin, për lindjen e Ukrainës,” tha Arestovych.

Tashmë ka kaluar një javë që kur zyrtarët ushtarakë rusë njoftuan planin e tyre për të rifokusuar pushtimin në “çlirimin” e rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore.

Të fundit

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...

Këshilli Gjyqësor të hënën do të zgjedhë kryetarin e ri

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me...