Ky është plani i radhës i Rusisë për të pushtuar Ukrainën

Rusia ka rishikuar strategjinë e saj të luftës në Ukrainë për t’u fokusuar në marrjen e kontrollit të Donbasit dhe rajoneve të tjera në Ukrainën lindore me një datë të synuar në fillim të majit, sipas disa zyrtarëve amerikanë të njohur me vlerësimet e fundit të inteligjencës amerikane.

Më shumë se një muaj pas luftës, forcat tokësore ruse nuk kanë qenë në gjendje të mbajnë kontrollin e zonave ku kanë luftuar, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Presidenti rus Vladimir Putin është nën presion për të demonstruar se mund të tregojë një fitore dhe Ukraina lindore është vendi ku ai ka më shumë gjasa ta arrijë këtë, thonë zyrtarët. Përgjimet e inteligjencës amerikane sugjerojnë se Putini është i fokusuar në 9 maj, “Ditën e Fitores” së Rusisë, sipas një zyrtari amerikan.

9 maji është një festë e shquar në kalendarin rus, një ditë në të cilën vendi shënon dorëzimin nazist në Luftën e Dytë Botërore me një paradë të madhe trupash dhe armatimi nëpër Sheshin e Kuq përballë Kremlinit. Zyrtarët thonë se Putin dëshiron të festojë një fitore të një lloji në luftën e tij atë ditë.

Por zyrtarë të tjerë vërejnë se edhe nëse ka një festë ruse, një fitore e vërtetë mund të jetë më larg.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë dhe evropianë thonë se çdo afat që Moska mund të vendosë në mënyrë retorike nuk e ndryshon realitetin me arsyetimin se Rusia duket se po përgatitet për perspektivën e një konflikti të zgjatur.

Një diplomat evropian tha se ndërsa Kremlini po flet me optimizëm, Putini po përgatitet për një “luftë të gjatë dhe të zgjatur të stilit Çeçen”, sepse ai, në një farë mase, nuk ka ku të shkojë tjetër për këtë.”

Ka disa arsye prapa afatit kohor të majit, thonë zyrtarët. Ndërsa ngrirja e dimrit përfundon dhe toka zbutet, do të jetë më e vështirë për njësitë e rënda tokësore ruse të manovrojnë, që do të thotë se është jetike që ato forca të vendosen sa më shpejt të jetë e mundur, vlerëson inteligjenca amerikane.

Të fundit

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...

Rrëfimi i 18 vjeçares: I dashuri i nënës ma humbi virgjërinë, tani kam frikë…!

Revistës “The Sun”, kësaj radhe i është drejtuar një...