Nxënësit rusë raportojnë mësuesin për komente kundër luftës – arrestohet menjëherë

Një mësuese ruse është arrestuar pasi u raportua në polici nga nxënësit e saj për komente kundër luftës, sipas mediave lokale. Adoleshentët në qytetin jugor të Penzës thuhet se kanë regjistruar një bisedë me Irina Gen, mësuesen e tyre të anglishtes, më 18 mars, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Ata me sa duket ishin të mërzitur që një udhëtim i planifikuar sportiv në Republikën Çeke nuk po ndodhte dhe kërkuan mendimin e zonjës Gen.

Sipas një transkripti të supozuar të bisedës të publikuar nga faqja e internetit Meduza, ajo tha se ishte e drejtë që udhëtimi ishte anuluar dhe se gjëra të tilla do të vazhdonin derisa Rusia “të fillojë të sillet në një mënyrë të civilizuar”.

55-vjeçari e krahasoi vendin me Korenë e Veriut dhe “shprehte një pamje të luftës në Ukrainë të ndryshme nga ajo zyrtare”, tha Meduza.

Mendohet se zonja Gen mund të përballet me një gjobë deri në 60,000 dollarë ose një dënim me burg deri në 10 vjet.

Të fundit

30 vendime për doganierët, Hasani: Ndjehem i plotësuar

Zëvendës drejtori i Doganave, Muharem Hasani ka shpërndarë 30...

Shota Baraliu: Ronaldon e kam të preferuar, kam parë ëndërr sikur u martova me të

Aktorja Shote Baraliu, ka thënë se Ronaldo braziliani është...

Liberalizimi i vizave për Kosovën sot në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën sot do...