Kryengritje ndaj Putinit/ Dalin pamjet, ushtarët rusë në kaos, heqin uniformat, refuzojnë urdhrat dhe rrëzojnë avionët e vet

Forcat kryengritëse ruse po sabotojnë armët e tyre dhe po refuzojnë të zbatojnë urdhrat mes vdekjeve në rritje të Ushtrisë së Kuqe, ka zbuluar një shef i spiunazhit në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Vladimir Putin “masovikisht keqvlerësoi” se sa e vështirë do të ishte pushtimi i Ukrainës, por është i vendosur në “luftën e tij personale” – edhe pse ushtarët e tij të ushqyer keq dhe të armatosur po heqin dorë.

Kjo erdhi pasi pamjet treguan rekrutët e dëshpëruar që ankoheshin se ishin “hedhur në m**” me pushkë të viteve 1940 që nuk funksionojnë. (Për ta parë videon kliko KËTU)

Image

Vladimir Putin ‘masovikisht keqvlerësoi’ se sa e vështirë do të ishte pushtimi i Ukrainës

Avionët janë rrëzuar nga zjarri miqësor dhe “komandimi dhe kontrolli i Rusisë është në kaos”, do të thotë shefi i GCHQ, Sir Jeremy Fleming.

Të përballur me rezistencë të ashpër, trupat ruse janë bllokuar dhe janë shtyrë prapa. Qyteti i rëndësishëm strategjik i Trostyanets në veri-lindje është rimarrë, ushtarët okupues ikin, duke lënë uniformat e tyre pas.

Image

Sir Jeremy Fleming

Por gjeneralët e frikshëm të Putinit po ia fshehin atij shkallën e humbjeve në fushën e betejës, ndërsa ajo që ishte menduar të ishte një luftë rrufe.

Përgjuesit në GCHQ kanë marrë biseda rebelimi dhe mosmarrëveshjesh në radhët duke përgjuar telefonata, mesazhe dhe emaile.

Sir Jeremy do t’i tregojë një auditori në Canberra, Australi: “Ne e dimë se fushata e Putinit është e rrethuar nga probleme – morali i ulët, dështimet logjistike dhe numri i lartë i viktimave ruse. Ne kemi parë Putinin të gënjejë njerëzit e tij në një përpjekje për të fshehur paaftësinë ushtarake”.

Image

Ushtarët rusë që pushtuan qytetin e rëndësishëm strategjik të Trostyanets u larguan, duke lënë uniformat e tyre pas

“Ne kemi parë ushtarë rusë – pa armë dhe moral – që refuzojnë të zbatojnë urdhrat, sabotojnë pajisjet e tyre dhe madje rrëzojnë aksidentalisht avionët e tyre.”

Duke folur në Universitetin Kombëtar Australian, ai do të shtojë: “Edhe pse ne besojmë se këshilltarët e Putinit kanë frikë t’i thonë të vërtetën, ajo që po ndodh dhe shkalla e këtyre gjykimeve të gabuara duhet të jetë e qartë për regjimin”.

Image

Forcat kryengritëse ruse po sabotojnë armët e tyre

Javën e kaluar ushtarët në një tank vranë komandantin e brigadës së tyre, kolonelin Yuri Medvedev.

Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha: “Rusia është gati të zbulojë se është vërtet e vetme me një ushtri të rraskapitur, një ushtri të demoralizuar”./Bota sot/

Image

Pamjet treguan rekrutët e dëshpëruar që ankoheshin 

Të fundit

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...

Rrëfimi i 18 vjeçares: I dashuri i nënës ma humbi virgjërinë, tani kam frikë…!

Revistës “The Sun”, kësaj radhe i është drejtuar një...