Ja si t’i trajtoni flokët e dëmtuar

Nga ekspozimi i tepërt i diellit te mungesa e vëmendjes, flokët mund të bëhen të thatë, të dëmtuar dhe të brishtë për një sërë arsyesh.

Nëse keni të bëni me flokë të thatë dhe të brishtë, nuk keni pse të shqetësoheni më. Dermatologu Aanchal Panth, kohët e fundit, ndau disa këshilla të thjeshta për të menaxhuar flokët e dëmtuar në shtëpi pa konsumuar shumë produkte të shtrenjta që pretendojnë se zgjidhin problemet e flokëve tuaj.

“Dëmtimi ose thatësia mund të trajtohet me serum flokësh. Nëse keni majat e ndara me ndryshim në strukturën e flokëve, nuk mund të bëni asgjë tjetër përveçse të shkurtoni flokët e dëmtuar ndërsa rriten”, tha ajo në një video në Instagram.

Ndiqni këto këshilla për flokët e dëmtuar, të dhëna nga dermatologu.

Shkurtoni flokët çdo gjashtë javë

Ekspertët rekomandojnë t’i shkurtoni flokët rregullisht për të hequr qafe majat e çara dhe flokët e dëmtuar. Majat e ndara në përgjithësi kanë një ngjyrë më të çelur, duke i bërë flokët tuaj të duken të pabarabartë. Ata gjithashtu i bëjnë flokët të brishtë. Kështu, ju duhet t’i shkurtoni flokët tuaj çdo gjashtë javë për flokë me pamje të shëndetshme.

Maskë e flokëve një herë në javë

Nëse po kërkoni të përmirësoni rutinën tuaj të kujdesit për flokët, një maskë flokësh mund të jetë shtesa perfekte. Nga pastrimi i flokëve deri te sigurimi i ushqimeve shumë të nevojshme, maskat e flokëve janë një domosdoshmëri për t’u kujdesur për flokët e dëmtuar.

Serum për flokë në flokë të lagur

Sipas dermatologut, serumet e flokëve mund të ndihmojnë në trajtimin e dëmtimit dhe tharjes së flokëve. Merrni disa pika nga serumi juaj dhe aplikojeni në flokë kur ato janë ende të lagura.

Të fundit