Fëmijët përbëjnë gjysmën e të gjithë refugjatëve ukrainas

Fëmijët përbëjnë gjysmën e 3.8 milionë refugjatëve nga Ukraina që kanë mbërritur në Bashkimin Evropian që nga pushtimi rus, thotë komisionerja e BE-së për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson, raporton CNN, transmeton Bota sot.

“Numri i të ardhurve është në rënie,” tha Johansson të hënën për ukrainasit që mbërrijnë në BE. “Në kulmin, ne kishim 200,000 ardhje në ditë, tani është ulur në 40,000 në ditë,” tha ajo.

Johansson, i cili po fliste pas një takimi të ministrave të brendshëm të BE-së në Bruksel, shtoi se 800 mijë nga 3.8 milionë të ardhur kanë aplikuar tashmë për mbrojtje të përkohshme në BE.

Zyrtari njoftoi gjithashtu se ministrat e brendshëm të BE-së kishin rënë dakord për një platformë të gjerë të BE-së për regjistrimin e refugjatëve që mbërrijnë dhe aplikojnë për mbrojtje të përkohshme në bllok, me koordinim “në nivel BE” për qendrat e transportit dhe informacionit.

Komisioneri i BE-së vuri në dukje se udhëzimet e përbashkëta për pritjen dhe mbështetjen e fëmijëve, përfshirë të miturit e pashoqëruar, si dhe një plan kundër trafikimit ishin miratuar nga ministrat e BE.

Mungesa e një qasjeje uniforme për menaxhimin e fluksit të refugjatëve gjatë dhe pas krizës së migracionit të vitit 2015 ka qenë një pikë mosmarrëveshjeje në bllok.

Duke paralajmëruar për nevojën e planifikimit të mëtejshëm të emergjencave për refugjatët, ajo tha, “ne duhet të jemi të përgatitur për shumë miliona të tjerë që mund të kenë nevojë të ikin nga Ukraina”.

Të fundit

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukrainë, sulmet me raketa ruse detyrojnë ndaljen emergjente të...

Moti për ditën e sotme

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga...

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët...