3 gjërat që mund të bëni, për ta mbajtur stresin larg

Në çdo shtëpi, ka një pjesë ose një hapësirë që ndonjëherë është rrëmujë. Megjithatë, kur ky kaos është pjesë e përditshmërisë suaj, mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin mendor. Ndaj psikologia Jenisha Shah tregon se kujt duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë.

Çrregullimi fizik

Është një rrëmujë që mund të përshkruhet si një grumbull rrëmujash në komodina, dollapë etj. Ndodh shpesh që njerëzit në vende të tilla të kenë gjëra të panevojshme. Gjithashtu, çrregullimi fizik është i mundur edhe në punë. Për shembull, tavolina juaj është plot me dosje të grumbulluara, letra, shkrime të panevojshme, libra që nuk i keni lexuar dhe nuk do t’i lexoni.

Arsyeja pse lejojmë që një rrëmujë e tillë të rritet është mungesa e kohës dhe në shumë raste, sepse nuk keni një vend të caktuar për gjërat. Hulumtimet tregojnë se një shqetësim i përhershëm në mjedisin tuaj mund të ndikojë negativisht në aftësinë tuaj për t’u përqendruar dhe përpunuar informacionin. Neuroshkencëtarët nga Princeton kanë treguar se çrregullimi fizik në mjedisin tuaj ‘lutet’ për vëmendjen tuaj, gjë që rrit stresin.

Çrregullimi emocional

Shtypja e emocioneve, dështimet, problemet e pazgjidhura, marrëdhëniet ose çdo ndjenjë tjetër që mbani brenda jush, çojnë në çrregullim emocional. Pasoja është shpesh paaftësia për të njohur emocionet tuaja që kultivoni ndaj vetes dhe paaftësia për të shprehur ndjenjat ndaj të tjerëve. Kapërceni frikën dhe përqendrohuni në të tashmen.

Rrëmuja digjitale

Nëse jeni duke mbledhur skedarë digjitalë të panevojshëm si e-mail, foto, dokumente, atëherë jeni duke u përballur me një rrëmujë digjitale. Kjo rrëmujë shpesh mund të çojë në ankth dhe më pas në stres. Rrëmuja digjitale jep një ndjenjë të rreme sigurie. Ne gjithmonë mendojmë se do të jetë më e lehtë të gjejmë dhe të ruajmë diçka të tillë dhe kështu thjesht grumbullojmë dhe grumbullojmë të dhëna, gjë që na bën më nervozë, shpjegoi Jenisha Shah.

Të fundit

Pak ditë para protestës së 6 dhjetorit, Meta shkon në selinë e PD për të takuar Berishën

Meta pritet të takohet me kryedemokratin Sali Berisha, ndërsa...

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...