Biden deklarohet: Nuk po bëja thirrje për ndryshimin e regjimit rus

Presidenti i SHBA Joe Biden u tha gazetarëve të dielën se nuk po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit në Rusi në komentet e tij të para një ditë më parë.

Jo,” tha Biden, në përgjigje të një pyetjeje të bërtitur nga një gazetar në pishinën e shtypit që pyeste nëse ai po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit.

Pyetja buroi nga komenti i Biden të shtunën në përfundim të një fjalimi të mbajtur jashtë Kështjellës Mbretërore në Varshavë, Poloni, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, tha Biden për presidentin rus Vladimir Putin.

Zyrtarë të tjerë të administratës së Bidenit kanë kërkuar të tërhiqen dhe të sqarojnë komentin e Bidenit.

Qëndrimi i presidentit ishte se Putini nuk mund të lejohet të ushtrojë pushtet mbi fqinjët e tij apo rajonin”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë. “Ai nuk po diskutonte fuqinë e Putinit në Rusi, apo ndryshimin e regjimit.

Të fundit

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...

Këshilli Gjyqësor të hënën do të zgjedhë kryetarin e ri

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me...