Rusia jep informacionet e fundit mbi viktimat e saj ushtarake në luftën me Ukrainën

Ministria e Mbrojtjes ruse ka dhënë një përditësim mbi viktimat e saj ushtarake – vetëm për herë të dytë që nga fillimi i luftës– duke pretenduar se 1,351 ushtarë të saj janë vrarë dhe 3,825 janë plagosur, raporton agjencia e lajmeve Ria Novosti.

Burimet ushtarake ukrainase kanë vlerësuar më parë se rreth 15,000 ushtarë rusë janë vrarë, megjithëse kjo shifër mund të përfshijë të plagosur si dhe të vdekur. Inteligjenca amerikane sugjeron se gjysma e këtij numri mund të ketë vdekur, raporton BBC, përcjell “Bota sot”.

Përditësimi i parë nga ministria ruse e mbrojtjes për viktimat ishte më 2 mars dhe deklaroi se 498 ushtarakë kishin vdekur gjatë pushtimit.

Në mënyrë intriguese, më 21 mars, gazeta e vendosur pro-Kremlinit Komsomolskaya Pravda (KP) botoi një artikull duke cituar ministrinë e mbrojtjes të thoshte se 9,861 ushtarakë rusë ishin vrarë në konflikt.

Më vonë, një pjesë e atij artikulli u zhduk dhe redaktori i KP-së i tha BBC-së se informacioni kishte qenë rezultat i një hakeri.

Të fundit

Rod Stewart flet për ndarjen nga jeta të dy vëllezërve të tij

Artsiti Rod Stewart  ka folur për ndarjen nga jeta...

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...